Uçuş Görevlileri, Sasaengların Havaalanında Sınırı Nasıl Aştığını Anlatıyor

K-pop endüstrisindeki en büyük sorunlardan biri, çizgiyi aşan ve ünlülerin mahremiyetini istila eden saplantılı hayranlar olan Sasaeng hayranları ile ilgili sorundur. Bu sorun K-pop endüstrisinde çok fazla yaygın, çünkü idoller popüler hale geldikçe daha fazla dikkat çekiyor.

Geçen yıl, iki uçuş görevlisi, AYO YouTube kanalında, yaşadıkları en çılgın Sasaeng olaylarından bazılarını konuşmak için oturdu. Bu takıntılı hayranların sadece idollere değil, aynı zamanda havayoluna ve personele verdiği zararlardan bahsetti. Bu video, Sasaeng sorunu henüz tam olarak çözülmediği için son zamanlarda Koreli netizenler tarafından bir kez daha gündeme geldi. Maalesef hala, idolün mahremiyetini ihlal ederek sınırı geçen hayranlar var. Şirketler her ne kadar önlem alsalar da bu sorun hiç bitmiyor…

Videoda uçuş görevlileri, netizenlerin uçağa binen idoller hakkında sorduğu birkaç soruya yanıt verdi. Bir netizen, “İdolünü görmek için bilet alıp havaalanına gittiğinde idolün fotoğraflarını çektikten sonra biniş kapısında para iadesi isteyebilirsin, değil mi?” diye bir soru sordu. 

Soruyu okuyan uçuş görevlisi; “İdolleriyle kapıya gidiyorlar ve Duty-Free’de alışveriş yapan idollerin fotoğraflarını çekiyorlar. Uçağa binmeden hemen önce para iadesi istiyorlar. Kapının hemen önünde. Kapının önünde para iadesi isterseniz, o koltuğu başka biri alabilirdi ama sizin yüzünüzden alamamış oldu. Böylece bir koltuğu kaybetmiş olacağız. Ayrıca bir kez check-in yaptıktan sonra, kendi başınıza çıkamazsınız. Neden ayrıldığınızı açıklayan bir belge sunmak için hukuk departmanına ve gümrüklere gitmeniz gerekir. Ve eğer Duty-Free’den alışveriş yaptıysanız, iade etmek için ögeler birlikte gemilere gitmemiz gerekir” dedi.

Diğer uçuş görevlisi, “Kalkış bir kişi yüzünden ertelenebilir. Umarım bunu yapmazsınız” dedi.

Uçuş görevlilerinin gündeme getirdiği bir diğer konu da Sasaeng hayranlarının idollerin fotoğraflarını çekmek için uçağa getirdikleri büyük kameralar. Bir uçuş görevlisi, “Uçakta büyük bir telefoto lens olup idollerin fotoğraflarını çekiyorlar. Ben olsam panik atak geçirirdim” dedi. Diğer uçuş görevlisi ise, “Bir keresinde, bir idol hayranı bana bir ses kayıt cihazı verdi. Ve idolle konuşmayı kaydetmemi istedi” diye ekledi.

Uçuş görevlileri, bu eylemlerin idole sevgi göstermenin bir yolu olmadığını, ancak idolleri rahatsız eden ve hatta dehşete düşüren bir taciz şekli olduğunu eleştirdi.

sasaeng

Videoyu izleyen netizenlerin konu ile ilgili yorumları ise şu şekilde: 

 1. “Bu çok korkutucu. Bu bir suç, lütfen Sasaengleri uyandırın”
 1. “Bu çok ürkütücü”
 1. “Sasaenglerin bu kadar kötü olduğunu bilmiyordum”
 1. “BTS’den V’nin böyle olmasına şaşmamalı. Sasaenglerden korkuyorlar”
 1. “Yaptıklarını yapmak için zihinsel sorunları olmalı” 
 1. “Bu takip etmek ve bu bir suç”
 1. “Rahatça uçmaya çalışan idolleri rahatsız etmekten vazgeçmeleri gerekiyor”
 1. “Bu Sasaenglerin sağduyusu yok” 
 1. “Ben bir idol hayranıyım ama hala anlamıyorum”
 1. “Bu çok çılgınca, uçuş görevlilerinin paylaştığı tüm hikayeler çok çılgın”
 1. “Sasaengler gerçekten akıl hastası. Bu bir hastalık.”

Videonun tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz!

kaynak: allkpop

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.