Sewol Faciası Nedir?

Sewol faciası, 16 Nisan 2014 sabahı MV Sewol feribotunun Güney Kore’nin Donggeochado Adası yakınlarında batmasıyla meydana geldi. Feribotta çoğunlukla Ansan kentindeki Danwon Lisesi’nden gelen öğrenciler yer alıyordu. Feribot 476 kişiyi ile birlikte büyük bir kaza yaptı. Kaza sonucunda 304 yolcu ve müretebat hayatını kaybetti. Yaklaşık 172 kazazede Kore Sahil Güvenliği, balıkçı tekneleri ve diğer ticari gemiler tarafından kurtarıldı.

15 Mayıs 2014’te, feribotun kaptanı ve üç mürettebatı cinayetle suçlanırken diğer 11 mürettebat ise gemiyi terk etmek ile suçlandı.

Sewol faciası, Güney Kore’de toplumsal ve politik tepkilerin yaygınlaşmasına neden oldu. Birçok kişi kaptan ve mürettebatın kazayı iyi yönetememesine tepki gösterdi. Ayrıca feribot işletmecisi büyük tepki aldı. Özellikle faciadaki sorumlulukları ve hükümetin ihmalini küçümsemesi nedeniyle Güney Kore hükümetine ve konuyu kapamaya çalışan medyaya büyük eleştiriler geldi.

sewol faciası

Faciadan sonra Kore’de bazı kesim tarafından açlık grevi yapıldı. Açlık grevinin onuncu gününde tam 20 bin kişi kurbanların yasını tutmak için Belediye Binası yakınlarında toplandı. 

Kayıp çocukların yakınları 7 ay boyunca Jindo Spor Salonu’nda kaldılar. Yolcuların cansız bedenleri birer birer çıkarıldı. Aileler o kadar çaresizdi ki, çocuklarının bedenleri bulunduğunda birbirlerini tebrik ediyorlardı. Bir ebeveyn, facianın boyutunu tarif ederken 25 dakikada bir cenaze yapıldığını söyledi.

sewol faciası

Sewol Faciası ardından Danwon Lisesi’nde birçok sıra boş kaldı. Kazada hayatını kaybeden öğrencilerin sıralarına çiçekler, hediyeler ve notlar bırakıldı.

Faciada kurtarılan öğretmen birkaç gün sonra intihar etti. Öğretmen intihar notuna şöyle başlıyor: “Küllerimi batık feribotun bulunduğu yere dağıtın, böylece öbür dünyada kurtulmayan öğrencilerime öğretmen olabilirim.”

Lise öğrencilerinin gemide çektiği videolar uzunca bir süre konuşuldu. Öğrencilerin can yelekleri giyinerek o dakikaları kaydetmesi o zamanlar birçok kişiyi derinden yaraladı.

Kazada hayatını kaybedenler umarım gittikleri yerde mutludurlar. Ailelerine ve sevenlerine sabır diliyoruz. BTS’in Sewol Faciası ile ilgili yazdığı şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz;

16 Ocak 2022

Netizen Nedir?

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir