Netizen Nedir?

Eğer sıkı bir K-pop takipçisi iseniz “netizen” kelimesini bol bol duymuşsunuzdur. Bir olay karşısında önümüze direkt netizen yorumları geliyor. Bazen söylediklerine sinir oluyoruz, bazen haklı buluyoruz. Hatta bazen onların ortaya attığı fikirlerin peşinden gidiyor, saçma dahi bulsak sorguluyoruz. Bu netizenler sır gibi olayları gün yüzüne çıkarmakta da bir hayli usta! Peki, bu kelimeyi çokça duyuyoruz ama ne demek olduğunu biliyor muyuz? Bugün sizler için neymiş bu “netizen” tam olarak dedik, ve kısa bir özet çıkardık.

Netizen kelimesi, interneti belirli bir amaç için kullanan insanları tanımlayan “internet” ve “vatandaş” (citizen)  kelimelerinin karışımıdır. “Net Vatandaşı” olarak da çevrilebilmektedir. Netizenler çevrimiçi topluluklarda ve internette aktif olarak yer alırlar. Yorum yapmak, bilgi paylaşmak, fikir ortaya atmak bir netizenin günlük aktivitelerinden bir kısmıdır 😀 Yani kısaca internette  var olan ve fikir paylaşan kişileri tanımlamak için kullanılıyor.

Bu terimi kim buldu derseniz de onu da kısaca araştırdık. Bu terim 1993 yılında internetin öncüsü Michael Hauben tarafından ortaya çıkmış.

Bu terime K-pop dinleyicileri oldukça aşinadır bence. Çünkü birçok platformda sıklıkla karşılaşıyoruz. Bundan dolayı netizenleri sadece Koreli sanıyor olabilirsiniz ama böyle değil. Bu terim evrensel olduğu için tüm dünyayı kapsıyor. Ama tabii bir olay olduğunda haber sitelerinde genellikle Koreli netizenlerin yorumlarına yer verildiği için bunu böyle sanmak çok normal. Tabii bir de Koreli netizenlerin gücünden dolayı da böyle düşünüyor olabilirsiniz…

Güney Kore’de netizenlerin gücü göz ardı edilemeyecek kadar fazla. Bir idol/siyasetçi/oyuncu veya tanınmış herhangi biri netizenler tarafından tepki görmekten oldukça çekinir. Çünkü eğer bu grubun okları size çevrilmişse, geçmiş olsun… Netizenler görüşlerini her platformda özgürce ifade edebilmektedirler. Ama tabii bunun için knetizen, pann tarzı var olan özel platformlarda var. 

“Ne kadar popüler olursanız, o kadar çok fark edilirsiniz ve eleştirilirsiniz”. Bu kesinlikle K-pop dünyasında çok doğru bir tespit. İdoller, dünyanın dört bir yanından hayrana sahip oldukları kadar nefret yorumlarına da maruz kalıyorlar. Özellikle tek bir yanlışları fark edildiğinde internet aracılığı ile olay bir çığ gibi büyüyebiliyor. 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir