Kyungbock Lisesi Öğrencileri Tarafından Tacize Uğrayan aespa Üyeleri İçin Okul, Özür Yazısı Paylaştı

2 Mayıs’ta aespa, Kyungbock Lisesi’nin yıldönümü kutlama etkinliğinde özel konuk olarak performans sergiledi. Daha sonra gösterinin ardından grup sahneden ve mekandan ayrılmaya çalıştığında kızların etrafı erkek öğrenciler tarafından çevrildi. Yeterli güvenlik olmadığı için kızlar alıkonuldu ve bir süre ilerleyemediler. Öğrenciler grup üyeleriyle izinsiz bit şekilde fotoğraflar çekildiler ve daha sonra bu fotoğrafları sosyal medya hesaplarından cinsel içerikli yazılarla paylaştılar. Lise öğrencileri çevrimiçi topluluklarda aespa üyeleri hakkınca cinsel tacize girecek boyutlarda yazılar paylaştılar. 

Olay kısa bir sürede internette tepki topladı. Netizenler Twitter ve birçok platformda öğrencilerin yazıları paylaşılıp tepki gösterdiler. Lise; Kyungbock Lisesi öğrencisi olmayan yabancıların okula izinsiz girerek bu soruna neden olduklarını iddia etti. 

Okul bu iddiayı ortaya attıktan sonra daha fazla eleştiriyi üzerine topladı ve daha sonra yeni bir özür yazısı paylaştı. Fakat bu özür yazısı da kısa bir süre sonra okulun web sitesinden kaldırıldı. 

Kyungbock Lisesi’nin özür yazısı;

“Bugün erken saatlerde, Kyungbock Lisesi’nin 101. yıl dönümünü anmak için bir kutlama etkinliği düzenlendi. Bu etkinlik sırasında, aespa konuk olarak bir kutlama sahnesi gerçekleştirdi. Ancak, istemeden aespa’nın yanı sıra SM Entertainment’ın karakterini de karalayan bir olay meydana geldi ve en derin özürlerimizi sunmak istiyoruz. Etkinlik sırasında düzeni sağlamaya çalışmamıza rağmen, bazı öğrencilerimiz performans sırasında olgunlaşmamış davrandılar ve etkinlikten sonra SNS üzerinden yapılan fotoğraf ve yorumlar dahil olmak üzere performansla ilgili çeşitli paylaşımlar tartışmalara yol açtı. Okul, gelecekte bu tür olayların olmasını önlemek için tüm öğrencileri uygun etkinlik görgü kuralları ve cinsiyet duyarlılığı konusunda derhal eğitmeyi amaçlamaktadır. Sonuç olarak okul, bu etkinlikte SM Entertainment sanatçılarının aespa görüntülerini zedelediği için içtenlikle özür diler.” 

Bu arada, Kyungbock Lisesi etkinliklerine konuk sanatçı olarak katılmak, tüm SM Entertainment “maknae” sanatçıları için bir nevi “ritüel” olarak bilinir. Kyungbock Lisesi, SM Entertainment’ın kurucusu Lee Soo Man’ın mezun olduğu okuldur. 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir