K-Pop Tarihinde En Önemli 14 An

K-Pop, uzun ve zengin tarihi boyunca birçok önemli an yaşadı. Ancak biz sizin için bugün sadece, en önemli ve “ilk” sayılabilecek anları derledik. Tüm K-Pop hayranının mutlaka bilmesi gereken en önemli 14 anı gelin birlikte öğrenelim!

1. İlk (bilinen) K-Pop Albümü

Yi Pungjin Sewol’un (This Tululous Time) şimdiye kadar yapılmış ilk K-Pop albümü olduğuna inanılıyor. 1925’te Park Chae-seon ve Lee Ryu-saek tarafından piyasaya sürüldü  ve Japonca’dan çevrilmiş popüler şarkılar içeriyordu.

2. Seo Taiji and Boys’un İlk Çıkışı

1990’ların başında, K-Pop bugün bildiğimiz haline dönüşmeye başladı. Genellikle modern K-Pop hareketinin ataları olarak kabul edilen  Seo Taiji and Boys, bunun büyük bir parçasıydı ve gelecekteki gruplar için zemin hazırladı. 1992’de “Nan Arayo” veya “I Know” şarkısıyla çıkış yaptılar.

3. Bir Milyon Albüm Satan İlk Pop Grubu

H.O.T, K-Pop’un ilk dalgası sırasında en etkili gruplardan biriydi. Onlar, aynı zamanda 1 milyon albüm satan ilk pop grubu oldular. Bu, özellikle Kore’nin 1990’larda bir mali kriz yaşadığı düşünüldüğünde oldukça etkileyiciydi.

4. Seul Olimpiyat Stadı’nda Performans Sergileyen İlk Grup

HOT, 1 milyon albüm satan ilk pop grubu oldu. Fakat bunun yanı sıra, bu efsaneleşmiş Kore stadında performans sergileyen ilk gruptu.

5. Tokyo Dome’da Performans Sergileyen İlk K-Pop Idolü

Rain, 25 Mayıs 2007’de 50.000’den fazla hayrana ünlü ve devasa Tokyo Dome Tiyatrosu’nda konser veren ilk Koreli oldu .

6. YouTube’da En Çok İzlenen Video

2012 yılında PSY’nin “Gangnam Style” müzik videosu YouTube’da en çok izlenen video oldu. Wiz Khalifa’nın “See You Again” adlı eserinin yerini almadan yaklaşık beş yıl önce bu unvanı elinde tuttu. Böylece “Gangnam Style”ın başarısı, dünya çapında K-Pop’ta önemli bir artışa yol açtı.

7. 1 Milyar İzlenmeye Ulaşan İlk YouTube Videosu

PSY’nin “Gangnam Style”ı da bu inanılmaz YouTube başarısını da elde etti. Sonuç olarak, “Gangnam Style’ın” ana akım popülaritesi, K-Pop’un dil engellerine rağmen evrensel olarak keyfini çıkarabileceğini kanıtladı.

8. Bir ABD Ödül Şovunda Sahne Alan İlk K-Pop Performansı

BTS, 20 Kasım 2017’de Amerikan Müzik Ödülleri’nde performans sergileyen ilk K-Pop grubu olduklarında tarih yazdı. Ayrıca, “DNA” performansı ile BTS, bir Amerikan ödül töreninde sahne alan ilk K-Pop grubu olarak gurur duymamıza neden oldu!

9. Billboard Müzik Ödülleri’ni Kazanan İlk K-Pop Grubu

 

BTS, bu ödüle aday gösterilen ilk K-Pop sanatçısı değildi, ancak adaylık alıp bu ödülü kazanan ilk K-Pop grubuydular. 21 Mayıs 2017’de BTS, Billboard Müzik Ödülleri’nde “Top Social Artist” ödülünü kazandı.

10. Tarihi “Two Koreas” Performansı

Girls’ Generation’dan Seohyun, yeniden birleşme hakkında şarkı söylemek için sahnede Kuzey Koreli şarkıcılara katıldığında birçok kişiyi gözyaşlarına boğdu. Bu anlamlı performans 11 Şubat 2018’de Seul’deki Haeoreum Tiyatrosu’nda gerçekleşti. Seohyun ve Kuzey Kore’nin şarkıcıları “Our Wish” şarkısını seslendirdi ve seyirciler tarafından ayakta alkışlandı.

11. İlk Açık Eşcinsel K-Pop Idolü

21 Ocak 2018’de HOLLAND, binlerce LGBTQ+ K-Pop hayranı için yeni bir temsil sunan Kore’nin ilk açık eşcinsel K-Pop idolü olarak çıkış yaptı. İlk şarkısı “Neverland”, özgürce sevebileceği bir yer arayan adamın hikayesini anlatıyor. Ek olarak, “Neverland” müzik videosu, klibin içerisinde iki adımın öpüşmesine yer verildiği için 19+ sınırlaması almıştı.

12. Altın Madalya Kazanan İlk K-Pop Grubu

BTS, “MIC Drop” remixleri dijital indirmeler ile ses ve video akışı arasında 500.000’den fazla eşdeğer birimi taşıdı. Böylece RIAA tarafından altın sertifika alan ilk K-Pop grubu oldu.

13. Billboard 200 Listesi’nde İlk Sırada Yer Alan İlk K-Pop Grubu

BTS, “Love Yourself: Tear” albümleri bir numaradan çıkış yaptığında K-Pop endüstrisine bir ilk daha getirdi.

14. Japonya’da Double Platinum Kazanan İlk Yabancı Kadın Sanatçı

TWICE’ın “Wake Me Up” şarkısı, 500.000’den fazla kopya sattı. Bu nedenle, 8 Haziran’da Japonya Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAJ) tarafından double platin sertifika aldı. Böylece TWICE’ın ilk kez double platin sertifikası almış oldu. Fakat aynı zamanda Twice, Japonya’da tek bir albüm için bu sertifikayı alan ilk kadın yabancı sanatçılar oldu.

kaynak: koreaboo

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir