Itaewon’da Yaşanılan Trajedinin Tüm Detayları

Raporlara göre 100 bin kişinin Cadılar Bayramı’nı kutlamak için bir araya geldiği Itaewon’da kalabalıktan dolayı 154 kişi hayatını kaybetti.

Ambulanslar kalabalıktan dolayı olay yerlerine zamanında yetişip müdahale edememiş bu yüzden yüzlerce insan yaralılara yardım etmeye çalışmış.

Paylaşılan bazı videolarda insanlar yol üzerinde dans edip şarkı söylediği için ambulanslar yolda ilerleyememişler.

Güney Kore Ulusal İtfaiye Teşkilatı, Itaewon sitesinde canlı bir brifingde, 154 onaylanmış ölüm olduğunu doğruladı. MBC, teyit edilen ölülerin çoğunun 20’li yaşlardaki kadın kişiler olduğunu bildirdi.

Başbakan Han, 5 Kasım saat 24:00’e kadar Güney Kore’de ulusal yas ilan etti. Bayraklar çekilecek, kamu görevlileri ve kurum çalışanları taziyelerini ifade eden kurdeleler takacak. Acil olmayan tüm etkinlikler ertelendi.

Tanıklar ve hayatta kalanların verdiği ifadeye göre Itaewon’da yaşanılan trajedinin sebebi insanların birbirini itmesinden kaynaklanmış.

Itaewon’da çok dar bir sokak var ve bu sokağın sadece giriş ve çıkışı var. Giriş yönünden gelenler ile çıkış yönünden gelenler birbirlerini ittikleri için ortada kalanlar maalesef hayatını kaybettiler.

YouTuber Seon Yeo Jung, Itaewon’da yaşadığı durumu Instagram hesabından paylaştı;

“Aslında hala uyuyamıyorum çünkü kafam hala karışık. Ordaydım ve hala çok canlı…

Nefesim kesildiği için yüzüm beyaza döndüğünde bu şekilde bastırılırsam tökezleyip düşeceğimi, dolaşacağımı ya da boğularak öleceğimi düşündüm.

Ve aslında, ben ilk olarak haberlerde bildirilen kaza mahalline doğru yokuş aşağı gidecektim, ama o kadar garip ki arkadaşım ve benim birkaç dakika içinde farklı kaderlerimiz var. Uyuyamıyorum 🙁

Sürekli ortaya çıkan yazıları görünce çok üzülüyorum.. Ben buna tanık olduğumda, birçok insan çoktan yerde baygınlık geçirmişti ama ilk başta kimse ne olduğu hakkında bir fikri yoktu çünkü bir karmaşaydı, bu yüzden durumu hiç anlayamadım.

Sürekli yaralanmalar devam ederken, çıktığım için şanslıydım. Az sayıda sağlık personeli ve çok sayıda hasta vardı, bu yüzden sıradan insanlar yardım ediyordu ve herkes zaten solgundu.”

“Arkamda insanlar ‘Push! Biz daha güçlüyüz! Bunu kazanabiliriz, haha!’ dediler ve itmeye başladı. Bazılarımız kalabalığı tekrar sağdan trafiğe çekmeye çalışıyorduk ama faydasızdı. Dürüst olmak gerekirse, isteğim dışında itilip kakıldım.

Sonra birdenbire kaos başladı ve herkes bir halat çekme oyunu gibi agresif bir şekilde ileri geri itmeye başladı. İttiren insanların saf gücünü hissetmeye başlamam çok uzun sürmedi. Görüşüm solmaya başladı.

Yanımda olan arkadaşım benden daha güçlü. Bu yüzden bana tutundular ve güce dayanmama yardım ettiler. Arkadaşımla birlikte olmasaydım, kesinlikle düşerdim.

Ve en üzücü olan şey, benim yaşımdaki ya da daha genç arkadaşlarımın çoğunun öldüğünü gördüm.

O gün sabah 1’de Itaewon’a gittim ve onu filme aldım. Çok gençle tanıştım, birçok hayranımla tanıştım ve onları selamladım. Herkes mutluydu…

Uyuyamıyorum çünkü yüzleri unutamıyorum”

Itaewon’da hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına sabır diliyoruz. Işıklar içinde uyusunlar…

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir