HYBE, BTS’in Askerlik Konusu Hakkında Açıklama Yaptı

HYBE CCO Lee Jin Hyung, BTS üyelerinin ve şirketin zorunlu askerlik hizmeti konusundaki resmi pozisyonlarını paylaştı.

Lee Jin Hyung, Las Vegas’taki MGM Grand’da düzenlenen  “BTS PERMISSION TO DANCE THE CITY – LAS VEGAS” basın toplantısına katıldı ve grup için askeri bir muafiyet olasılığı hakkında ihtiyatlı bir şekilde konuştu.

CCO, “Bu konu hakkında konuşmaktan çekindiğimiz doğru, çünkü Kore’de askerlik hizmetinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ancak Askerlik Kanununda yapılacak değişiklikle ilgili kararın bir an önce verilmesini temenni ediyoruz” dedi.

28 yaş normalde Güney Koreli bir yetişkin erkeğin zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmek için bekleyebileceği maksimum yaş olsa da, BTS üyelerinin Aralık 2020’de kabul edilen yeni bir değişiklik nedeniyle askere alınmalarını ertelemelerine izin verildi. Güney Kore Kültür, Spor ve Turizm Bakanı’nın vermiş olduğu karara göre sanatçılara 30 yaşına gelene kadar zorunlu hizmetlerini ertelemelerine izin veriyor.

Mevcut yasaya göre, BTS’in en yaşlı üyesi Jin’in 2022’nin sonundan önce askere gitmesi gerekiyor. Ancak Ulusal Meclis’in bazı üyeleri, BTS gibi erkek sanatçıları muaf tutacak bir yasa tasarısı önerdiler. Şu anda, Güney Kore yasama meclisi tasarı üzerinde bir fikir birliğine varamadı.

BTS üyelerinin durumla ilgili resmi duruşunu açıklayan Lee Jin Hyung şunları söyledi;  

“BTS üyeleri şu anda askerlik konusunu şirketin eline bırakmış durumda. BTS, millet onları aradığında görev çağrısını kabul edecekleri mesajını zaten defalarca iletti ve bu fikrini değiştirmediler. Ancak askerlik politikası biraz değişti ve üyeler Askerlik Kanunu’nda beklemedikleri değişiklikler yaşadıklarından, konuyu şirketle tartışırken şu anda durumu izliyorlar. Tam olarak söylemek gerekirse, askerlik hizmeti politikası değişiyor ve BTS üyelerinin zor zamanlar geçirdiği doğru çünkü onlar için [askerlik hizmetlerinin] zamanlamasını tahmin etmek zor. Plan yapmak onlar için zor olduğu için hem BTS üyeleri hem de şirket şu anda önerilen değişikliği yakından takip ediyor.

Nihayetinde hem toplumumuz hem de BTS için faydalı bir karara varılabilmesi için elimizden gelenin en iyisini yapmayı planlıyoruz. BTS’nin askerlik hizmeti konusu tüm dünyanın ilgilendiği bir konu olduğundan, [konuyla ilgili] tartışmanın hem toplumda hem de Ulusal Meclis’te sona ermek üzere olduğu görülüyor, bu yüzden sorunun çözüleceğini umuyoruz. bu mevcut Ulusal Meclis içinde. Konu bir sonraki Ulusal Meclis’e geçerse, tartışma herhangi bir vaat olmaksızın devam edecek ve [BTS’nin askerlik hizmeti hakkındaki] belirsizliğin işleri zorlaştırdığı doğru olduğundan, [Ulusal Meclis]’in şu ana kadar bir karara varacağını umuyoruz.”

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir