Her Şeyini Tek Bir Sanatçıya Adayan 5 K-Pop Ajansı

Birçok büyük ajansın aksine, aşağıda listeleyeceğimiz 5 K-Pop ajansı sadece tek bir solist/grup için çalışıyor. 

SM Entertainment ve JYP Entertainment gibi birçok büyük ajans çok sayıda sanatçıya ev sahipliği yapıyor. Fakat birazdan göreceğiniz şirketlerin kadrolarında sadece bir sanatçı var. İşte tüm kaynaklarını tek bir müzik sanatçısına adayan beş K-Pop ajansı;

1. EDAM Entertainment

Geçen yılın başlarında, IU’nun 12 yıllık menajeri, sadece onun için yeni bir şirket kurarak yıldız solistin ne kadar önemli olduğunu kanıtladı. IU, tüm personeliyle birlikte Ocak 2020’de Kakao M’den yeni yan kuruluşu EDAM Entertainment’a taşındılar. Bu yıl, EDAM Ent., Goo Hae Ryung ve aktris Shin Se Kyung ile sözleşme imzaladı. Ancak IU, ajansın tek müzik yıldızı olmaya devam ediyor.

2. BE:LIFT LAB

ENHYPEN

Daha önce BELIF+ olarak bilinen BE:LIFT LAB, 2018 yılında HYBE (Big Hit Entertainment) ve CJ ENM arasında bir işbirliği olarak kurulmuştu. HYBE yan kuruluşu birden fazla I-LAND yarışmacısını eğitti, ancak yalnızca bir sanatçısı var: kazanan grup, 2020’de çıkış yapan ENHYPEN…

I-LAND 2gelecek yıl yeni bir kız grubu oluşturmaya başlayabilir. Böyle bir durumda BE:LIFT LAB yakında yeni bir sanatçıyı bünyesine katabilir.

3. BlockBerry Creative

BlockBerry Creative, 2016 yılında Polaris Entertainment’ın bir yan kuruluşu olarak kuruldu. Birkaç ay sonra ajans, ilk idol grubu LOONA için çıkış öncesi projesini üretmeye başladı. İlk LOONA’nın yayınlanmasından beş yıl sonra, grup BlockBerry Creative’deki tek grup olmaya devam ediyor.

Ancak şirket, bir haftadan biraz daha uzun bir süre önce, stajyer takımı BEBEZ’in yeni adını duyurdu ve yakın gelecekte başka bir kız grubunu piyasaya sürmeyi planlayabileceklerini belirtti.

4. Cre.ker Entertainment

EDAM Entertainment gibi, Cre.ker Entertainment da bir başka Kakao M yan şirketidir. Ajans 2016 yılında kuruldu ve bir zamanlar kız grubu Melody Day’e ev sahipliği yapıyordu. Şimdi, grubun 2018’de dağılmasından bu yana, Cre.ker Entertainment her şeyi tek bir sanatçıya adadı: 2017’de çıkış yapan THE BOYZ…

5. Dreamcatcher Company

Adından da anlayabileceğimiz üzere Dreamcatcher Company, idolü grubu Dreamcatcher’ı yöneten ajanstır. Şirket, 2014 yılında MINX olarak ilk çıkışlarından bu yana Dreamcatcher’ın evi olmuştur.

Başlangıçta Pungnyeon Entertainment ve daha sonra Happyface Entertainment olarak bilinen Dreamcatcher Company, 2011’de Dal★Shabet’i de piyasaya sürdü. Ancak grup birkaç yıl önce inaktif hale geldi ve Dreamcatcher’ı kalan tek grup olarak bıraktı.

kaynak: koreaboo

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.