Gerçek Hikayelerden Uyarlandığını Muhtemelen Hiç Bilmediğiniz 7 Kore Filmi

En iyi ve en sürükleyici filmlerden bazıları aslında hikayelerini gerçek yaşam olaylarından alır. Bu listede yer alan Kore filmleri konu bakımında hayal ürünü gibi görünüyor. Fakat aslında kökleri gerçeğe dayanıyor. Ürpertici suç hikayelerinden daha iç açıcı hikayelere kadar, bu Kore filmleri gerçek arka planlarıyla sizi şaşırtabilir.

1. The Chaser

Bu karanlık gerilim filmi, bazı finansal zorluklar yaşayan yozlaşmış eski bir memur tarafından kovalanan bir seri katilin hikayesini ele alıyor. Seri katil karakteri aslında polis tarafından yakalanmadan önce kadınları hedef alan, çekiç kullanan gerçek bir katile dayanıyor. Eğlenceli gerçek: Gerçek katil tutuklanmadan önce yakalandı. Ama basit bir hırsız olduğunu düşündükten sonra serbest bırakıldı.

2. Northern Limit Line

Film 2002 yılında geçiyor ve 2. Yeonpyeong Savaşı’nın gerçek hayat olaylarına dayanıyor. Filmde ve gerçek hayatta, Kuzey Koreli bir devriye botu kuzey sınır çizgisini geçiyor. Daha sonra geri dönmesi için uyarılıyor. Kısa süre sonra ikinci bir tekne hattı geçiyor ve Güney Kore gemilerini tehdit etmeye ve taciz etmeye başlıyor. Sonunda ne mi oldu? Atışlar yapıldı fakat gerisini spoiler vermemek için gizli tutacağız!

3. Memories of Murder

Bir başka heyecan verici suç hikayesi olan “Memories of Murder”, Güney Kore’nin ilk seri katilinin hikayesine dayanıyor. Film bundan bahsetmese de, 1986 ve 1991 yılları arasında Hwaseong’da 10 kadın öldürülmüş olarak bulundu. Ancak film, davaya atanan ve durumla başa çıkmak için yetersiz donanıma sahip iki dedektife odaklanıyor.

4. Silenced

“The Crucible olarak da bilinen “Silenced”, yeni atanan bir öğretmenin her şeyi gün ışığına çıkarmadan önce yıllarca istismara uğrayan işitme engelli öğrencilerin hikayesini anlatıyor. Bu hikaye, sağır öğrencilerin öğretim üyeleri tarafından saldırılara maruz kaldığı bir okulda gerçekleşen gerçek olaylara dayanmaktadır. Hatta fakülteyi asgari cezalarla serbest bırakan sonraki mahkeme işlemlerini bile tasvir ediyor. Eğlenceli gerçek: Film, okulun hemen kapatılmasına neden oldu. Ayrıca küçük çocuklara ve engellilere yönelik cinsel suçlara karşı zaman aşımını kaldıran bir yasa tasarısına yol açtı.

5. Spy Myung Wol

Bu K-Drama, popüler aktör Kang Woo’yu sadece ona aşık olmak için kaçırma emriyle Güney’e sızan Kuzey Koreli casus Han Myung Wol’un hikayesini anlatıyor. Bu film, saf hayal gücünden başka bir şey olmayacak gibi görünüyor. Fakat gerçek bir hikayeden uyarlanmış. 1977’de bir yönetmen ve aktris karısı, Kuzey Kore’nin film endüstrisini uluslararası sahnede rekabet ettirmek için kaçırıldı.

6. My Father

Film, biyolojik anne babasını Güney Kore’de arayan evlatlık bir adamın hikayesini anlatıyor. Araması sırasında, ölüm rolünde mahkum bir katil olan gerçek babasıyla tanışır. Böylece babasının ve kendisinin hayatı hakkında daha fazla şey öğrenmeye karar verir. Ve tabii ki gerçek olaylara dayanıyor! Eğlenceli gerçek: Filmin vizyona girmesi tartışmalıydı çünkü davayla ilgili kurbanların ailesi prodüksiyonu desteklemedi. Ancak gösterime girdiğinde gişe listelerinde bir numara oldu.

7. The Admiral: Roaring Currents

Bu film, Japonya’nın 300 gemilik bir filoyla Kore’yi işgal etmeye çalıştığı 1597 yılında geçiyor. Bu arada Kore, sadece 12 gemi ile sayıca çok azdı. Ancak bu ihtimallere rağmen savaşa gittiler! Bu listedeki diğerleri gibi, bu da Myeongnyang Savaşı olarak tarihe geçecek olan gerçek savaşa dayanıyordu.

Twitter, Dünyada En Çok Bahsedilen 20 K-Drama ve K-Filmini Açıkladı. Listeye buradan ulaşabilirsiniz!

Part 2 çok yakında gelecek! Sizin favori “gerçek hayattan uyarlanmış” filminiz hangisi?

kaynak: koreaboo

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir