Çaylak Grubu NINE.i Teaserlarında Hassas Görüntüleri Kullandığı İçin Ateş Altında

FirstOne Entertainment bu ay yeni erkek grubu NINE.i’yi piyasaya sürmeye hazırlanıyor. İlk klipleri için şimdiden yalnızca teaserlar yayınlandı. Ancak grup ve şirket, Prologue Filmlerindeki kliplerin tarihi olayların hassas görüntülerini içermesi nedeniyle ateş altında.

9 Mart’ta NINE.i, YouTube kanallarında “PROLOG FILM [THE BIRTH OF NEW ALGORITHM]” adlı bir video paylaştı. Video, hayranlara grubun konseptine dair bir fikir vermeyi amaçlayan beş dakikalık bir klipti.

NINE.i

Ancak yayınlanır yayınlanmaz grafik görüntüleri nedeniyle netizenlerden olumsuz yorumlar aldı. İzleyiciler özellikle siyahi baskısı, Holokost (Yahudi Soykırımı) ve Amerikan İç Savaşı ile ilgili görüntüleri fark ettiler.

Bu görüntülerden ve kliplerden bazıları, 1950’ler ve 1960’larda siyahiler ve kadın hakları için savaşan vatandaşların Amerika’daki mitinglerindendi. Ayrıca Nazi Almanyası’ndaki toplama kamplarından savaş sahneleri ve klipler de vardı.

https://www.tiktok.com/@fatou.fairy/video/7073293193093319982?is_copy_url=1&is_from_webapp=v1&q=fatou.fairy&t=1647039065854

Klip yayınlanır yayınlanmaz, netizenler TikTok’ta görüşlerini paylaşmaya başladı ve bunlardan biri 630.000’den fazla gürüntülenme aldı. TikTok videosunda klipte yer alan görüntüler ile orjinal kaynak görüntüler arasında karşılaştırma yapılıyordu.

Netizenler kliplerle ilgili endişelerini dile getirdiler ve şirketten hiç kimsenin videoyu paylaşmadan bunu nasıl farketmediklerini merak ettiler.  Ayrıca netizenler, farklı insanların ve ulusların travmasının bir K-pop grubu için bir kavram olarak kullanılmasına tepki gösterdiler.

Şirket, gelen tepkiler üzerine teaser’da yer alan belirli klipleri sildi ve bir özür yazısı paylaştı:

“Merhaba, Bu FirstOne Entertainment.

9 Mart’ta yüklenen “NINE.i(나인아이) PROLOGUE FİLM [THE BIRTH OF NEW ALGORITHM]” videosu hakkında duyurumuz var.

Dünyayı değiştiren ‘tarihi olaylar ve figürlerin gösterildiği NINE.I tanıtım videomuzda hikaye anlatımı için kullanılan görseller için çok üzgünüz. Görüntüleri ilham vermek amacıyla kullansak da, videoyu yaparken daha fazla dikkate almadığımızın gerçekten farkındayız.

Acıya veya hayal kırıklığına neden olan tüm görüntüleri sildik. Bu duyarsız eylemlerin bir daha asla olmamasını sağlamak için zaman ayıracağız.

Videomuzun uluslararası hayranlarımızı incittiği için içtenlikle özür dilerken, yapıcı olmayan internet trollerinin durması gerektiğini umuyoruz.

Hayranlarımızın NINE.i’ye olan desteğini ve sevgisini takdir ediyoruz. FirstOne Entertainment, NINE.i hakkında mükemmel içerik ve hikayeler sağlamak için her türlü çabayı gösterecektir.”

kaynak: koreaboo

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir