aespa “Rookie Grand Slam”i Elde Eden 6. K-Pop Sanatçısı Oldu

Yeni bir K-Pop sanatçısı, Güney Kore’deki beş büyük müzik ödül töreninin tümünde “Yılın Çaylağı” (veya benzer türler) ödülünü aldığında onlara “Rookie Grand Slam” unvanı verilir. Bu çok nadirdir ve aslında bu yıldan önce sadece beş grup bunu başarabilmişti. 

5 büyük müzik ödül töreni: 

Melon Müzik Ödülleri (MMA)
Mnet Asya Müzik Ödülleri (MAMA)
Altın Disk Ödülleri (GDA)
Gaon Chart Müzik Ödülleri
Seul Müzik Ödülleri (SMA) 

 

aespa, 8 Ocak’ta Golden Disc Ödülleri’nde “Yılın Sanatçısı” ödülünü aldıktan sonra Rookie Grand Slam’ı elde etti!

 

Terim ilk olarak 2008’de SHINee’nin bu başarıya ulaşan ilk K-Pop grubu olduğu zaman ortaya çıktı. Bu başarıya ulaşabilen bir diğer grup bunu 7 yıl sonra 2015’te başardı. iKON, Shinee’den sonra Rookie Grand Slam elde eden bir diğer grup oldu. 

 

iKON’dan sonra, Wanna One 2017’deki çıkışlarından sonra “Rookie Grand Slam” unvanını kazanan bir sonraki sanatçı oldu. Bu, grubun geçici olarak bile ne kadar büyük bir etki yarattığını gösteriyor!

 

Bu başarıyı elde edenlerin sayısı epey azdı. 3 kişilik bu listeye sadece bir değil iki sanatçı daha eklendi: ITZY ve TXT, her ikisi de 2019’da bu başarıya ulaşmayı başardı. ITZY aynı zamanda bunu başaran ilk kız grubu oldu.

 

aespa genel olarak altıncı grup ve “Rookie Grand Slam” unvanını kazanan ikinci kız grubu oldu. Bu aynı zamanda SM Entertainment’ın bunu başaran birden fazla gruba sahip olan tek şirket olduğu anlamına geliyor!

aespa’yı bu ikonik listeye girebilmeyi başardığı için tebrik ederiz!

 

kaynak: koreabo

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir