Abartılı Makyajları Gölgede Bırakan Bir Trend: Kore Tarzı Makyaj

Abartılı makyajlar son zamanlarda yerini  doğal makyajlara bıraktı. Doğal tonlarda yapılan sade makyajlar herkesin ilgisi haline gelmiş durumda. Bu yazımızda sizler için doğal görünümlü makyajlar arasında en popüler olan Kore Tarzı Makyaj neymiş adım adım anlattık.

Son yıllarda makyajla ilgili her şey çok trend. Abartılı Instagram makyajlarından tutun da doğallığı ön plana çıkaran Kore makyajına kadar her tarzda makyaj çok seviliyor. Bugünkü yazımızda da sizi olduğunuzdan daha genç ve güzel gösterecek Kore makyajını ele aldık.

Makyaja biraz da olsa ilginiz varsa Kore makyajının ne kadar popüler olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Işıltılı farlar, bol kullanılmış aydınlatıcılar ve degrade dudaklarla size baştan sona nasıl Kore makyajı yapabileceğinizi anlattık.

Makyaja başlamadan önce:

Kore’de cildin parlak ve sağlıklı olması çok önemli. Bu sebeple makyajınıza başlamadan önce cildinizi iyice temizleyin ve bolca nemlendirici uygulayın. Özellikle cilt beyazlatıcı ürünler kullanabilirsiniz çünkü Koreliler cilt beyazlığına oldukça önem veriyor.

Şimdi cildinizi iyice temizleyip neme doyurduysanız makyaja geçebiliriz!

Ten Makyajı:

-Fondöten:

Cildin parlak olması çok önemli demiştik, bu yüzden aydınlatıcı etkili bir baz kullanarak ten makyajınıza başlayabilirsiniz. Fondöteni kalın ve mat değil daha çok ışıltılı, ince yapılı olarak tercih edebilirseniz cildiniz daha canlı ve parlak duracaktır. Kore de ağırlıkla ‘cushion’ tarzı, ince yapılı fondötenler kullanılıyor (Hani şu video veya dizilerde gördüğümüz süngerle pıt pıt yüzlerine sürdükleri pudraya benzer şey). Günlük makyajda ağır fondötenler yerine daha ince yapısı olan BB veya CC tarzı kremler tercih ediyorlar. 

-Kapatıcı:

Kapatıcıda da ince yapılı ürünler tercih edilmeli. Kore tarzında bir makyaj yaparken göz altı morluklarınızı çok fazla kapatmanıza gerek yok. Sivilcelerinizi ve kızarıklıklarınızı kapatmanız yeterli olacaktır.

-Allık

Korelilerin makyajla genç görünme taktiklerinden belki de en önemlisine geliyoruz… Allık. Pembe ve şeftali tonlarında kullandıkları allıkları gülümsediklerinde ortaya çıkan elmacık kemiklerinin tam üzerine sürüp yukarı doğru dağıtıyorlar. Böylece daha genç, sağlıklı bir cilt görünümü elde ediyorlar.

-Aydınlatıcı

Sağlıklı gösterecek bir diğer adım ise aydınlatıcılar. Elmacık kemiklerinin üzerinden kaşlara doğru ‘C’ şeklinde sürdüğünüz aydınlatıcı ile cildiniz daha sağlıklı ve ışıltılı görünecek. Likit formda bir aydınlatıcı tercih etmeniz bu makyaj için daha iyi olacaktır. Kore makyajında nemli görüntüyü korumak için toz ürünlerden uzak durmalıyız, mümkünse aydınlatıcıdan önce hindistan cevizi yağı ya da başka bitkisel yağlarla zemini hazırlamalısınız.

Göz Makyajı

Koreliler göz makyajında ışıltılı ve doğal renklerdeki farları tercih ediyorlar. Korelilerin yaptığı tarzda bir makyaj yaparken gözlerin de cilt gibi aydınlık olmasına dikkat edin. Farı göz kapağınıza sürdükten sonra iyice dağıtın. Eyelinerı siyah kullanmak yerine daha yumuşak bir görüntü için kahverengi tonlarında kullanabilirsiniz. Eyelinerı ince bir şekilde sürün. Daha sonra kuyruğunu hep yaptığımız gibi yukarı doğru değil, aşağı doğru yapmalısınız. Hafifçe aşağı yaptığınız eyelinerın kuyruğu, gözlerinizi normalden daha büyük gösterecek ve daha yumuşak bir görüntü ortaya çıkacaktır.

Gelelim kirpiklere…Rimel sürmeden önce kirpilerinizi hafifçe kıvırın daha sonrasında rimeli çok fazla abartmadan ve kirpiklerinizi yapıştırmadan sürün. 

Bıdık bir tüyo: Göz altınız normalden daha şiş görünüyorsa Korelilerin aegyo-sal tekniğine başvurabilirsiniz. Bu teknikte göz altına kahverengi tonlarında kalem sürülüyor; orta kısıma ise aydınlatıcı sürülüyor. Böylece göz altlarınız olduğundan daha az şiş bir görünümde oluyor. 

Kaşlar

Koreliler daha genç görünmek için kaşlarını düz ve orta kalınlıkta kullanıyorlar. Kaşlarınızı düz tarayıp hafifçe doldurduktan sonra şeffaf bir kaş maskarasıyla kaşlarınızı sabitleyin.

Dudaklar

Kore makyajının imzası… Degrade dudaklar! Degrade dudak görünümü için ilk olarak dudaklarınızı fondöteni ile nötrleyin. Daha sonra dudakların iç ve orta kısmına koyu tonlarda pembe sürün. Ruju hafifçe dağıtın ve dudaklarınızın dış kısmına ise daha açık tonlarda bir pembe tonu sürün. Son olarak dudak üstünüze biraz aydınlatıcı uygulayın. Bu yöntem ile dudaklarınız olduğundan daha küçük görünecek ve size daha masum bir hava katacaktır. 

Kore tarzı makyaj günlük hayatta daha canlı ve sağlıklı görünmenizi sağlayacak. Siz bu adımlardan hangilerini günlük hayatınızda kullanıyorsunuz?

 

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir