57. Baeksang Sanat Ödülleri’nde Ödüllendirilen Mutlaka İzlenmesi Gereken K-Dramalar

Baeksang Sanat Ödülleri, Kore’de bir aktöre, aktrise veya bir şovmene verilebilecek en prestijli ödüller olarak kabul edilir. Her yıl düzenlenir ve Güney Kore’de tiyatro, film ve televizyonu dikkate alan tek ödül törenidir. En son gerçekleşen 57. Baeksang Sanat Ödülleri‘nde kaçırmak istemeyeceğiniz ödüllü K-dramalardan yedi tanesi:

1. Beyond Evil

“Beyond Evil” 57. Baeksang Sanat Ödülleri’nde yedi kategoride aday gösterildi. Gecenin sonunda, Shin Ha Kyun’un Lee Dong Sik rolüyle ‘En İyi Drama’, ‘En İyi Senaryo’ ve ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü aldı. Aday gösterilen K-dramalar arasında en fazla ödülü kazandı!

“Beyond Evil”, küçük bir kasabada polis memuru olarak çalışan Lee Dong Sik’in (Shin Ha Kyun) hikayesini anlatıyor. Bir gün, Seul’den Han Joo Won (Yeo Jin Goo) adında yeni bir memur gelir. İkili, 20 yıl önce şehri kasıp kavuran bir seri katilin gizemini çözmek için birlikte çalışmaya başlar.

Dizinin türü gizem, suç ve gerilim olarak kategorize edilebilir. Dedektiflerin çözemediği, kimliği belirsiz bir seri katilin olduğu gerçeğiyle çabucak tanışdığınız için sizi ilk bölümden içine çekiyor. Bu noktadan sonra dizi, bu küçük kasabadaki katilin kim olduğuna dair bir tahmin oyunu haline geliyor ve iki ana lider de dahil olmak üzere herkes bir şüphe… Seri katil hakkındaki gerçeği bulmaya çalışmak ve hikayenin kıvrımları sizi ekran başına kilitleyecek!

2. Flower of Evil

Beş tane “Baeksang Sanat Ödülü”ne aday gösterilen Kim Cheol Kyu, “Flower Of Evil” adlı dramasıyla ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü kazandı. Dizi ayrıca ‘En İyi Drama’, ‘En İyi Senaryo’, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ve ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ dallarında da aday gösterildi.

Lee Joon Gi, dedektif Cha Ji Won (Moon Chae Won) ile evli bir zanaatkar olan Baek Hee Sung rolünde. İkisinin birlikte küçük bir kızı var ve görünüşe göre normal bir hayat yaşıyorlar. Ji Won’un bilmediği şey ise kocasının karanlık geçmişi ve yıllardır sakladığı sırlar… Bir vakayı araştırmaya başladığında, bunun kocasıyla bağlantılı olduğunu keşfeder.

Bu dizinin sadece Kore’de değil, uluslararası alanda da büyük bir hayran kitlesi var. Aşk hikayesi ögesi ve gizemin karışımıyla herkesin sevmeden edemeyeceği bir dizi oldu!

3. The Penthouse

Kim So Yeon bu yıl ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü kazandı. Bunun üzerine dizi ‘En İyi Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’, ‘En İyi Yeni Erkek Oyuncu’ ve ‘En İyi Yeni Kadın Oyuncu’ dallarında aday gösterildi.

Dizinin hikayesi, lise günlerine kadar uzanan uzun bir rekabeti olan Cheon Seo Jin (Kim So Yeon) ve Oh Yoon Hee (Eugene) adlı iki opera şarkıcısını konu alıyor. Yaşlandıkça, Cheon Seo Jin varlıklı ve seçkin ailelerden oluşan bir apartman kompleksinde yaşıyor. Bu binadaki tüm aileler ve Oh Yoon Hee, bir cinayet davasında bir araya gelir ve binalarının ve ailelerinin imajını temiz tutmak için savaşırlar.

“The Last Empress”i de yazan makjang yazarı Kim Sun Ok tarafından yazılan bu K-drama, izleyicileri tam olarak rollercoaster duygu yolculuğuna çıkarıyor. Serinin her noktasındaki uçurumlar ve beklenmedik dönüşler onu heyecan verici bir hale getiriyor. Dizi ayrıca şu anda üçüncü sezonunda ve reytinglerde domine etmeye devam ediyor!

4. It’s Okay To Not Be Okay

“It’s Okay To Not Be Okay” dizisi ‘En İyi Drama’, ‘En İyi Erkek Oyuncu’, ‘En İyi Kadın Oyuncu’, ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ dallarında aday gösterildi ve Oh Jung Se ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödülünü kazandı.

Moon Kang Tae (Kim Soo Hyun) bir psikiyatri hastanesinde bakıcı olarak çalışmaktadır. Karanlık çocuk kitapları yazan Go Moon Young (Seo Ye Ji) adında bir kadınla tanışır ve kadın ondan bir şekilde hoşlanmaya başlar. Kang Tae’nin kalbini kazanmaya kararlıdır, ancak Kang Tae, kendini otistik olan ağabeyi Moon Sang Tae’ye (Oh Jung Se) bakmaya adamış olduğu için romantizm ve ilişkilerden uzak durur.

Dizi, esas olarak Kim Soo Hyun’un askerden terhis edildikten sonra küçük ekrana dönüşü olduğu için çok fazla reyting topladı. Serinin kapsayıcı tonu ve karanlık havası ilgi çekici fakat  iki kardeş arasındaki ilişki hikayenin kalbini oluşturuyor. Oh Jung Se’nin ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü alması sürpriz olmadı! Şimdiye kadarki en iyi performanslardan biriydi!

5. The Uncanny Counter

Bu popüler webtoon tabanlı drama, ‘En İyi Drama’ ve ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ dahil olmak üzere birçok Baeksang Sanat Ödülü’ne aday gösterildi. Yeom Hye Ran, Choo Mae Ok rolüyle ödülü kazandı.

Jo Byeong Gyu, Yoo Joon Sang, Kim Sejeong ve Yeom Hye Ran, ailesi ile birlikte bir araba kazası geçirdikten sonra sakat ve yetim kalan So Moon (Jo Byeong Gyu) adlı bir çocuk hakkında bir drama olan “The Uncanny Counter”da rol alıyor. Bir lise öğrencisi olarak, So Moon bilinmeyen güçler kazanır ve bunların kendisine, öbür dünyaya gitmeyi reddeden kötü ruhlarla savaşabilmesi için verildiğini öğrenir.

Bu rastgele grubun kötü ruhlarla savaşmak için bir araya geldiğini görmek hepimizin ihtiyacı olan şeydi. Her karakterin bir geçmişi var ve hepsine hayatta ikinci bir şans verildi. Geçmişte karşılaştıkları baskı ve adaletsizlikler ne olursa olsun, hayatlarına devam etmek için ihtiyaç duydukları intikamı başkalarına da yardım ederken alabilirler. Yeom Hye Ran’ın hak ettiği takdiri aldığını görmek özellikle şaşırtıcıydı; birçok eklektik rol üstlenmiş olağanüstü bir aktris!

6. 18 Again

“18 Again” Baeksang Sanat Ödülleri’nde bir kategoride aday gösterildi ve onu da kazandı. Lee Do Hyun, Hong Dae Young rolüyle ‘En İyi Yeni Erkek Oyuncu’ ödülünü aldı.

Yoon Sang Hyun, kız arkadaşı lisedeyken hamile kalan ve bu durumun ikilinin evlenmesiyle sonuçlanan Hong Dae Young olarak rol alıyor. Hong Dae Young, basketbolcu olarak geleceğinden vazgeçerken, karısı (Kim Ha Neul tarafından canlandırılıyor) spiker olma hayallerinden vazgeçmek zorunda kalıyor. Garip bir olaydan sonra uyanır ve Lee Do Hyun tarafından oynanan 18 yaşındaki haline geri döndüğünü fark eder.

Bu seri, insanların ilişki kurabileceği pek çok konuya değiniyor. Ailenin, pişmanlık içinde yaşamamanın ve her zaman ikinci bir şans vermenin önemini gösterdiği için iç açıcı ve umut verici. İzlemesi kolay ve stres atmak için harika bir dizi!

7. Extracurricular

“Extracurricular” ‘En İyi Drama’, ‘En İyi Yeni Erkek Oyuncu’ ve ‘En İyi Yeni Kadın Oyuncu’ dahil olmak üzere birçok ödüle aday gösterildi. Park Ju Hyun, Bae Gyu Ri rolüyle ödülü aldı.

“Extracurricular”da Kim Dong Hee, yasadışı ek işi olan heteroseksüel bir lise öğrencisi Oh Ji Soo‘yu canlandırıyor. Ailesi tarafından terkedilmesi sonucu kendine para kazanmak için bu işi yapar. Seo Min Hee (Jung Da Bin) ve Bae Gyu Ri (Park Ju Hyun), Ji Soo ile aynı okula giderler ve onun yasadışı faaliyetlerine karışırlar.

“Extracurricular” Kore’de çok popülerdi ve çok sayıda eleştiri aldı. İnsanlar, özellikle lise öğrencilerinin Güney Kore’de katlanmak zorunda oldukları zorlukların ve mücadelelerin doğru tasvirinden etkilendiler. Seri, tamamen bağımlılık yapıyor. İzlerken ekrana kilitleneceğinizden eminim….

Sizin yukarıdakilerden favoriniz hangisi?

kaynak: soompi

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir