2021’de En Çok Telif Hakkına Sahip Olan 5 K-Pop İdolü

Bir şarkının telif hakkı bir sanatçıya aitse, söz konusu şarkıyı sanatçının yazdığı, bestelediği veya ürettiği anlamına gelir. Çok sevdiğimiz ve oldukça yakından tanıdığımız bazı K-Pop idolleri aslında hem kendileri hem de grupları için şarkı yazıp besteleme kısımlarında birebir rol alıyor. Hatta başka popüler sanatçılar için de bunu yapıyorlar. 

Fakat aşağıda listelediğimiz bu 5 idol, bunu bir sonraki seviyeye taşıdı ve kendileri veya başka bir sanatçı için diğer idollerden daha fazla şarkı ortaya koymayı başardı. Bakalım kim zirvede!

5. Eski HIGHLIGHT üyesi Yong Jun Hyung (156 şarkı)

Kendisi için yazdıklarının arasında “Fiction”, “Ribbon”, “Good Luck”, “Shadow”, “Plz Don’t Be Sad” ve daha pek çok şarkı örneği var. Ayrıca HyunA, EXID, Apink, BTOB, Heize, Victon ve daha fazlası gibi sanatçılar için yazdı.

4.  RM (174 şarkı)

RM, neredeyse her BTS parçasının ve tabii ki sololarının bir parçası oldu. Şarkılarından bazı örnekler arasında “Coffee”, “Spine Breaker”, “Run”, “Not Today”, “Mic Drop”, “Mikrokosmos”, “Black Swan”, “Butter” ve çok daha fazlası yer alıyor. Kendi eserlerinin dışında TXT, Gaeko, Younha, Tiger JK, GLAM, Wale, Steve Aoki ve daha birçok sanatçı için yazdı. 

3. BIGBANG’den G-Dragon (174 şarkı)

“Lies”, “Day by Day”, “Fantastic Baby”, “Monster”, “Loser”, “Bae Bae”, “FXXK IT” ve daha pek çoğu, kendi şarkıları ve BIGBANG’in şarkılarındaki çalışmalarından bazı örnekler. Kendi çalışmalarının dışında IU, PSY, Zion.T, iKON, 2NE1, Skrillex gibi sanatçılar ve daha fazlası için de yazmıştır.dı.

2. PSY (176 şarkı)

“Gangnam Style” ve “Gentleman” gibi kendi ikonik şarkılarının yanı sıra, PSY artık kendi şirketi P NATION altında sanatçılar için yazıp üretiyor! Şarkılarından bazıları, HyunA’nın “I’m Not Cool”, Jessi’nin “NUNU NANA”, DAWN’ın “Money”, D.Ark’ın “GENIUS” ve daha fazlasını içeriyor.

1. VIXX’den Ravi (197 şarkı)

Ravi, kendi soloları ve grup şarkıları açısından elbette pek çok eser yazmıştır. Bazı örnekler arasında “Super Hero”, “Hyde”, “Chained Up”, “Maze”, “Fantasy”, “Shangri-La”, “Odd Sense”  ve daha pek çok şarkı sayılabilir. Kendi çalışmalarının dışında ELRIS, GUGUDAN ve Melody Day ile de çalıştı.

kaynak: koreaboo

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir