2021’de Çıkış Yapan 11 K-Pop Grubu

Her yıl K-pop endüstrisi, çıkış yapan ve çok yönlü yeteneklerini sergileyen yeni grupların yükselişine tanık oluyor. Her yeni grup yeni başlangıçlara da öncülük yaptı. Bugün de sizler için şöyle bir geçmişi hatırlayalım ve 2021’de çıkış yapan gruplara göz atalım!

1- IVE

 

IVE (“I have”), Liz, Rei, Wonyoung, Yujin, Gaeul ve Leeseo’dan oluşan altı üyeli bir kız grubudur. Yujin ve Wonyoung, “Produce 48″e katılımlarının ardından daha önce IZ*ONE üyesi olduklarından, 1 Aralık 2021’de tek albümleri “ELEVEN” ile çıkış yaptılar. Henüz çaylak fıolsalar da, kızlar çıkışlarından sonraki bir hafta içinde ilk müzik şovu ödülünü kazandılar. 

2. MIRAE

 

DSP Media’nın yeni grubu, 17 Mart 2021’de “KILLA” ile çıkış yapan MIRAE (Korece gelecek anlamına geliyor). Grup yedi üyeye sahip: Lien, Lee, Junhyuk, Yoo Doohyun, Khael, Son Dong Pyo, Park Siyoung ve Jang Yubin. Son Dong Pyo ve Lee Jun Hyuk “Produce X 101”de yarışmacılarken, Khael ve Park Siyoung “Under 19”daydı. Son dönüşlerini Ağustos ayındaSplash ile yaptılar. Grup Mnet Japan Fan’s Choice Awards’da Yılın Çaylağı ödülünü kazandı. 

3. Ciipher

 

Rain’in şirketinden çıkış yapan Ciipher, Tan, Hwi, Hyunbin, Keita, Tag, Dohwan ve Won’dan oluşan yedi üyeli bir gruptur. Grup, 15 Mart 2021’de “I like you” EP ile çıkış yaptı. Çıkışından altı ay sonra ise “Blind” ile geri dönüş yaptı. Üyelerin çoğu hayatta kalma şovlarına katıldı: Tan “NO.MERCY”de, Hyunbin “Produce X 101”de, Dohwan ve Keita “YG Treasure Box”ta ve Won “Under 19”daydı. Grup, 2021 Kore Kültür Eğlence Ödülleri’nde K-pop Yıldız Ödülü’nü kazandı.

4. EPEX

 

EPEX, 8 Haziran 2021’de “Lock Down” ile çıkış yaptı ve dört ay sonra “Do 4 Me” ile geri dönüş yaptı. Grup sekiz üyeden oluşuyor: Wish, Keum, Mu, A-Min, Baekseung, Ayden, Yewang ve Jeff. Baekseung “CAP-TEEN”de yer aldı ve Keum daha önce “Produce X 101”de grubun ajansı C9 Entertainment’ın temsilcisi olarak yer aldı. Daha sonrasında grup çıkışı ile, 2021 Kore Kültür Eğlence Ödülleri’nde “En İyi Yeni Erkek Sanatçı” ödülünün sahibi oldu.  

5. PURPLE KISS

 

RBW Entertainment’ın yeni kız grubu PURPLE KISS, 15 Mart 2021’de “Ponzona” ile çıkış yaptı. Daha sonra “My My” şarkıları Noel temalı bir single olmak üzere birkaç geri dönüş yaptılar. Park Ji Eun, Na Go Eun, Dosie, Ireh, Yuki, Chaein ve Swan bu grubun üyeleridir. Na Go Eun ve Park Ji Eun daha önce “Produce 48”e katıldı, Dosie eski bir “MIXNINE” yarışmacısı ve Chaein “K-Pop Star”ın birinci ve üçüncü sezonlarında yarıştı. 

6. OMEGA X

 

OMEGA X, 30 Haziran 2021’de “VAMOS” ile çıkış yapan 11 üyeli bir erkek grubudur. Kadro Hangyeom, Jaehan, Hwichan, Sebin, Taedong, Xen, Jehyun, Kevin, Junghoon, Hyuk ve Yechan’dan oluşuyor. Bu grubu özel yapan şey, tüm üyelerin daha önce farklı gruplar altında çıkış yapmış olması. Çıkışlarından iki ay sonra, OMEGA X single albümleri “WHAT’S GOIN’ ON” ile geri dönüş yaptılar. Böylece, geri dönüşleri ile ilk hafta albüm satışlarını ikiye katlamayı başardılar.

7. LUMINOUS

 

LUMINOUS, Steven, Suil, Youngbin ve Woobin’den oluşan dört üyeli bir gruptur. Grup, 9 Eylül 2021’de “RUN” adlı hardcore bir parça ile çıkış yaptı. Youngbin ve Steven daha önce “Produce X 101”de yarışmıştı. Son çıkışları göz önüne alındığında, birçok kişi grubun geri dönüşünü dört gözle bekliyor.

8. JUST B

 

Just B, Geonu, Bain, Lim Jimin, JM, DY ve Sangwoo’dan oluşan altı üyeden oluşan bir erkek grubudur. Lim Jimin “ The Fan ”da yer alırken Geonu ve JM “ I-LAND ”de yer aldı. Bain ve DY, “Under 19”un bir parçasıydı, ancak yalnızca DY birinci oldu. Böylece 1THE9 altında çıkış yaptı. Altılı, 30 Haziran 2021’de mini albümleri “Just Burn” ve yapımcılığını Bang Yongguk’un üstlendiği başlık şarkısı “DAMAGE” ile çıkış yaptı. Daha sonra, Ekim ayında “Just Beat” adlı single albümleriyle geri dönüş yaptılar.

9. HOT ISSUE

 

Cube Entertainment’ın kurucu ortağı Hong Seung Sung tarafından piyasaya çıkartılan HOT ISSUE, 28 Nisan 2021’de çıkış yapan yedi üyeli bir kız grubudur. Üyeler Mayna, Nahyun, Hyeongshin, Dana, Yewon, Yebin ve Dain. Mayna, “Produce 101 China”da yarışmacılardan biriydi, Hyeongshin ve Dain ise “CAP-TEEN”deydi. Heyecan verici çıkış şarkıları “GRATATA” “ICONS” ile ilk geri dönüşleri izledi.

10. Billie

 

Mystic Story’den Billlie, 10 Kasım 2021’de “RING X RING” ile çok beklenen çıkışını yaptı. Üyeler Moon Sua, Suhyeon, Haram, Tsuki, Siyoon, Haruna ve Sheon’dur. Ayrıca, Moon Sua daha önce YG Entertainment stajyeriyken “Unpretty Rapstar”da yarıştı, Siyoon “K-Pop Star Season 5”te yer aldı ve Suhyeon “Produce 101” ve “MIXNINE” ile birlikte çeşitli dramalarda yer aldı. 

11. Xdinary Heroes

 

DAY6’dan sonra JYP Entertainment’ın ikinci erkek grubu Xdinary Heroes (Extraordinary Heroes’un kısaltması) 6 Aralık 2021’de Gunil, Jungsu, Gaon, O.de, Jun Han ve Jooyeon altı üye ile çıkış yaptı. Çıkış şarkıları ise birçok kişi tarafından oldukça sevilen “Happy Death Day” idi.  Çıkışlarından bu yana bir aydan kısa bir süre sonra grup, güçlü vokalleri ve enstrüman becerileriyle şimdiden dikkatleri üzerine çekmeye başladı.

Siz 2021’de çıkış yapan gruplardan en çok hangisini sevdiniz?

2021’in en popüler şarkıları yazımızı buradan okuyabilirsiniz!

 

kaynak: soompi

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir